Методичні рекомендації для батьків дітей із затримкою психічного розвитку

03.Кві.2018
Методичні рекомендації для батьків дітей із затримкою психічного розвитку

Успіх корекційного навчання в більшості визначається тим, наскільки чітко організований взаємозв’язок в роботі вчителя-дефектолога, вихователів і батьків.

     У дитини із ЗПР ослаблена пам’ять, не сформована довільна увага, відстають в розвитку процеси мислення, тому необхідно закріплювати вивчений матеріал в дитячому садку і вдома. Для цього задаються домашні завдання на повторення вивченої теми.

      Спочатку завдання виконуються дитиною з активною допомогою батьків, поступово привчаючи дитину до самостійності. Необхідно привчати дитину до самостійного виконання завдань. Не слід поспішати, показуючи, як виконувати завдання. Допомога повинна носити своєчасний і розумний характер.

     Важливо визначити, хто саме із дорослого оточення дитини буде з нею займатися по завданню дефектолога. Час занять (15-20 хвилин) повинен бути закріплений в режимі дня. Постійний час занять дисциплінує дитину, батьків, допомагає засвоєнню навчального матеріалу. Заняття повинні носити ігровий характер. При отриманні завдання необхідно уважно ознайомитись з його змістом, переконатись, що все зрозуміло. У скрутних випадках проконсультуватись з педагогом.

     Підберіть необхідний наочний дидактичний матеріал, посібники, які рекомендує вчитель-дефектолог. Заняття повинні бути регулярні.

     Закріплення знань може проводитись під час прогулянок, поїздок, по дорозі в дитячий садок. Але деякі заняття потребують обов’язкової спокійної  ділової обстановки, а також відсутності відволікаючих факторів.

     Заняття повинні бути недовготривалими, не викликати втоми і пересичення. Необхідно урізноманітнити форми і методи проведення занять, змінювати заняття з розвитку мовлення із завданнями з розвитку уваги, пам’яті, мислення…

     Необхідно притримуватись єдиних вимог, які пред’являються дитині. У дитини із ЗПР практично завжди порушений мовний розвиток, тому необхідно щоденно тренувати дитину у виконанні артикуляційної гімнастики. Вправи обов’язково виконуються перед  дзеркалом. Особлива увага приділяється не швидкості, а якості і точності виконання артикуляційних вправ.

     Важливо слідкувати за чистотою виконання рухів: без супутніх рухів, плавно, без надмірної напруги або кволості, слідкувати за повним обсягом рухів, за точністю, темпом вправ, часто під рахунок дорослого. Кожну артикуляційну вправу рекомендується виконувати спочатку повільно, поступово прискорюючи темп. Вправа виконується 6-8 разів по 10 секунд (можна більше). Для покращення наочності вправи виконуються разом з дитиною, старанно показуючи і пояснюючи кожен рух.

     Для закріплення звука в складі, слові необхідно повторювати мовний матеріал не менше 3-х разів. При вимові потрібного звука слід вимовляти звук в складі або слові перебільшено (навмисно виділяючи голосом).

     Зошит для закріплення матеріалу необхідно утримувати в акуратному вигляді.

     Будьте терплячими з дитиною, доброзичливими, але достатньо вимогливими.

     Відмічайте найменші успіхи, вчіть дитину долати труднощі.

     Своєчасно консультуйтесь і проводьте лікування дітей у лікарів, до яких вас направляє вчитель-дефектолог.

error: Content is protected !!